Final Results

Tournament: 2009-10 Elite Epee 1
Location:
Event: U16 Boys Epee - Open Senior Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: 24 October 2009 - 09:45

Place Name Born Club Div Ratin Earne
1 Rimmer, Chris   R&REC NAT U  
2 Sanchez-Lethem, Paul   Brixton NAT U  
3T Stuart, Joshua   R&REC NAT U  
3T Bradley, Sam   Espada NAT U  
5 Barnes, Jahmal   Brixton NAT U  
6 Nichols, Harrison   R&REC NAT U  
7T McGlade, Daniel   R&REC NAT U  
7T Peck, Harry   Eltham College NAT U  
9 Grealey, William   R&REC NAT U  
10 Hornby, Edgar   Reading NAT U  
11 Petty, Leo   R&REC NAT U  
12 Stuart, Jamie   R&REC NAT U  
13 Boyle, Samuel   Frisby Fencers NAT U  
14 Wigley, Matthew   R&REC NAT U  
15 Doherty, William   RGS Guildford NAT U  
16 Avis, Anthony   Guildford FC NAT U  
17 Tidmarsh, Ned   Brixton NAT U  
18 Morton, Sebastian   KCSW NAT U  
19 Robson, Matthew   R&REC NAT U  
20 Allen, John   R&REC NAT U  
21 Edwards, Alex   R&REC NAT U  
22 Hyatt, Thomas   Egham NAT U  
23 Williams, Callum   Unattached (or unknown) NAT U  
24 Cassin, Alex   St Bedes School NAT U  
25 Ratcliffe, Jordan   Eltham College NAT U  
26 Hills, Joseph   Reigate School NAT U  
27 Atkinson, Robert   St Bedes School NAT U  
28 Morris, Oliver   St Bedes School NAT U  
29 Ellis, Dylan   Caterham School NAT U  
30 Saunders, Edward   Chichester NAT U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Rimmer, Chris (R&REC) 1   V5 D0 V5 V5 V5   4 20 10 +10 2
Stuart, Jamie (R&REC) 2 D3   D3 V5 V4 V5   3 20 13 +7 3
Barnes, Jahmal (BRIX) 3 V5 V5   V5 V5 V5   5 25 7 +18 1
Saunders, Edward (CHICH) 4 D0 D1 D0   D0 D1   0 2 25 -23 6
Doherty, William (RGS_GUILD) 5 D1 D1 D3 V5   V5   2 15 16 -1 4
Ratcliffe, Jordan (ELTHAM) 6 D1 D1 D1 V5 D2     1 10 21 -11 5
Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
McGlade, Daniel (R&REC) 1   D1 V5 V5 V5 D4   3 20 16 +4 3
Stuart, Joshua (R&REC) 2 V5   V5 V5 V5 D4   4 24 11 +13 2
Edwards, Alex (R&REC) 3 D1 D0   V5 V5 D2   2 13 21 -8 4
Atkinson, Robert (ST BEDES) 4 D2 D3 D3   D0 D4   0 12 25 -13 6
Hyatt, Thomas (EGHAM) 5 D3 D2 D3 V5   D4   1 17 20 -3 5
Hornby, Edgar (READING) 6 V5 V5 V5 V5 V5     5 25 18 +7 1
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Robson, Matthew (R&REC) 1   D2 V5 D2 V5 D3   2 17 18 -1 4
Petty, Leo (R&REC) 2 V5   D1 V5 V5 V5   4 21 12 +9 1
Williams, Callum (UNAT) 3 D2 V5   D4 D3 D0   1 14 17 -3 5
Tidmarsh, Ned (BRIX) 4 V5 D1 V5   V5 V4   4 20 15 +5 2
Cassin, Alex (ST BEDES) 5 D2 D1 V5 D1   D1   1 10 20 -10 6
Morton, Sebastian (KKCSW) 6 V4 D3 V1 D3 V2     3 13 13 0 3
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Allen, John (R&REC) 1   D4 D1 D0 V5 V5   2 15 19 -4 4
Peck, Harry (ELTHAM) 2 V5   D2 D3 V5 V5   3 20 16 +4 3
Nichols, Harrison (R&REC) 3 V5 V5   D2 V5 V5   4 22 10 +12 2
Sanchez-Lethem, Paul (BRIX) 4 V5 V5 V5   V5 V5   5 25 10 +15 1
Avis, Anthony (GUILDFORD) 5 D4 D2 D2 D4   V5   1 17 22 -5 5
Ellis, Dylan (CAT) 6 D0 D0 D0 D1 D2     0 3 25 -22 6
Pool #5   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Wigley, Matthew (R&REC) 1   D4 D1 D3 V3 V5   2 16 15 +1 4
Grealey, William (R&REC) 2 V5   V5 V5 V5 V5   5 25 12 +13 1
Bradley, Sam (ESPADA) 3 V5 D3   V5 V5 V5   4 23 11 +12 2
Boyle, Samuel (FRISBY) 4 V5 D4 D1   V5 V5   3 20 15 +5 3
Hills, Joseph (R.SCH) 5 D0 D0 D0 D1   V5   1 6 19 -13 5
Morris, Oliver (ST BEDES) 6 D0 D1 D4 D1 D1     0 7 25 -18 6

Round #2 - Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) Barnes, Jahmal - U          
   (1) Barnes, Jahmal - U        
 (32) -BYE-          
     (1) Barnes, Jahmal - U      
 (17) Robson, Matthew - U    15 - 2      
   (16) Wigley, Matthew - U        
 (16) Wigley, Matthew - U  2 - 15        
       (8) Rimmer, Chris - U    
 (9) Petty, Leo - U      13 - 15    
   (9) Petty, Leo - U        
 (24) Cassin, Alex - U  15 - 8        
     (8) Rimmer, Chris - U      
 (25) Ratcliffe, Jordan - U    10 - 15      
   (8) Rimmer, Chris - U        
 (8) Rimmer, Chris - U  5 - 15        
         (8) Rimmer, Chris - U  
 (5) Stuart, Joshua - U        15 - 14  
   (5) Stuart, Joshua - U        
 (28) Morris, Oliver - U  15 - 3        
     (5) Stuart, Joshua - U      
 (21) Hyatt, Thomas - U    15 - 11      
   (12) Boyle, Samuel - U        
 (12) Boyle, Samuel - U  8 - 15        
       (5) Stuart, Joshua - U    
 (13T) McGlade, Daniel - U      15 - 12    
   (13T) McGlade, Daniel - U        
 (20) Edwards, Alex - U  15 - 3        
     (13T) McGlade, Daniel - U      
 (29) Ellis, Dylan - U    15 - 7      
   (4) Hornby, Edgar - U        
 (4) Hornby, Edgar - U  6 - 15        
           (8) Rimmer, Chris - U
 (3) Grealey, William - U          15 - 12
   (3) Grealey, William - U        
 (30) Saunders, Edward - U  15 - 1        
     (13T) Peck, Harry - U      
 (19) Allen, John - U    12 - 15      
   (13T) Peck, Harry - U        
 (13T) Peck, Harry - U  13 - 15        
       (6) Bradley, Sam - U    
 (11) Stuart, Jamie - U      6 - 15    
   (11) Stuart, Jamie - U        
 (22) Williams, Callum - U  15 - 9        
     (6) Bradley, Sam - U      
 (27) Atkinson, Robert - U    4 - 15      
   (6) Bradley, Sam - U        
 (6) Bradley, Sam - U  2 - 15        
         (2) Sanchez-Lethem, Paul - U  
 (7) Nichols, Harrison - U        6 - 15  
   (7) Nichols, Harrison - U        
 (26) Hills, Joseph - U  15 - 7        
     (7) Nichols, Harrison - U      
 (23) Avis, Anthony - U    15 - 8      
   (23) Avis, Anthony - U        
 (10) Tidmarsh, Ned - U  15 - 9        
       (2) Sanchez-Lethem, Paul - U    
 (15) Morton, Sebastian - U      4 - 15    
   (18) Doherty, William - U        
 (18) Doherty, William - U  5 - 6        
     (2) Sanchez-Lethem, Paul - U      
 (31) -BYE-    6 - 15      
   (2) Sanchez-Lethem, Paul - U        
 (2) Sanchez-Lethem, Paul - U          
           

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com