Final Results

Tournament: 2009-10 Elite Epee 1
Location:
Event: U11 Boys Epee - Open Senior Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: 24 October 2009 - 14:15

Place Name Born Club Div Ratin Earne
1 d'Arbonneau, Charles   Escrime Academy NAT U  
2 Jones, Luke   Reigate Priory NAT U  
3T Holt, Oscar   Cads NAT U  
3T Herron, Joel   Kingswood House NAT U  
5 Chowne, Elliot   Sandcross School NAT U  
6 Oakley, Maxwell   Reigate Priory NAT U  
7 Dunning, James   Reigate Priory NAT U  
8 Bruce, Rory   Reigate Priory NAT U  
9 Green, Jerome   Brixton NAT U  
10 Heading, Alistair   Kingswood House NAT U  
11 Castles, Liam   Sandcross School NAT U  
12 King, Oliver   Reigate Priory NAT U  
13 Mendoza, Adam   Reigate Priory NAT U  
14 Green, Aaron   Brixton NAT U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
King, Oliver (PRIORY) 1   D1 D0 D3 V5 V5 D1   2 15 26 -11 5
Oakley, Maxwell (PRIORY) 2 V5   D3 D0 V5 V5 D3   3 21 17 +4 4
Jones, Luke (PRIORY) 3 V5 V5   D2 V5 V5 V5   5 27 11 +16 2
Holt, Oscar (CADS) 4 V5 V1 V5   V5 V5 V5   6 26 12 +14 1
Herron, Joel (KINGHOUSE) 5 D4 D3 D2 D2   V5 D0   1 16 26 -10 6
Green, Aaron (BRIX) 6 D2 D2 D1 D1 D1   D1   0 8 30 -22 7
Chowne, Elliot (SANDSCH) 7 V5 V5 D0 D4 V5 V5     4 24 15 +9 3
Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Bruce, Rory (PRIORY) 1   D3 V5 V5 D3 V5 D1   3 22 23 -1 4
Dunning, James (PRIORY) 2 V4   V5 D4 V5 D4 D1   3 23 24 -1 3
Mendoza, Adam (PRIORY) 3 D4 D3   D4 V5 D1 D0   1 17 29 -12 7
Castles, Liam (SANDSCH) 4 D4 V5 V5   D2 D3 D2   2 21 28 -7 6
Green, Jerome (BRIX) 5 V5 D3 D4 V5   V5 D4   3 26 21 +5 2
Heading, Alistair (KINGHOUSE) 6 D1 V5 V5 V5 D1   D2   3 19 23 -4 5
d'Arbonneau, Charles (ESCRIME) 7 V5 V5 V5 V5 V5 V5     6 30 10 +20 1

Round #2 - Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
 (1) d'Arbonneau, Charles - U        
   (1) d'Arbonneau, Charles - U      
 (16) -BYE-        
     (1) d'Arbonneau, Charles - U    
 (9) Heading, Alistair - U    10 - 7    
   (8) Bruce, Rory - U      
 (8) Bruce, Rory - U  6 - 10      
       (1) d'Arbonneau, Charles - U  
 (5) Green, Jerome - U      10 - 4  
   (12) Herron, Joel - U      
 (12) Herron, Joel - U  7 - 10      
     (12) Herron, Joel - U    
 (13) Mendoza, Adam - U    10 - 8    
   (4) Chowne, Elliot - U      
 (4) Chowne, Elliot - U  9 - 10      
         (1) d'Arbonneau, Charles - U
 (3) Jones, Luke - U        10 - 9
   (3) Jones, Luke - U      
 (14) Green, Aaron - U  10 - 1      
     (3) Jones, Luke - U    
 (11) King, Oliver - U    10 - 1    
   (6) Oakley, Maxwell - U      
 (6) Oakley, Maxwell - U  2 - 10      
       (3) Jones, Luke - U  
 (7) Dunning, James - U      10 - 5  
   (7) Dunning, James - U      
 (10) Castles, Liam - U  10 - 6      
     (2) Holt, Oscar - U    
 (15) -BYE-    0 - 10    
   (2) Holt, Oscar - U      
 (2) Holt, Oscar - U        
         

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com