Final Results

Tournament: EEJS Event 2 - Dec 10
Location:
Event: Event 2 - Under 13 Boys - Open Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: 12 December 2010 - 09:15

Place Name Club Div Ratin Earne
1 Clayton-Holder, Zachar Espada NAT U  
2 Stevens, Joshua Glastonbury NAT U  
3T Hateley, Lucas Kenilworth Swords NAT U  
3T Lucas, Tyler Gravesham NAT U  
5 Marrington-Reeve, Benj R&REC NAT U  
6 Whitelaw, Adam Eltham College NAT U  
7 Dickinson, Matthew Newcastle NAT U  
8 Cook, Noah Cads NAT U  
9 Hughes, Andrew Eltham College NAT U  
10 Dulac, Joseph Escrime Academy NAT U  
11 Hayden, Octavian Activ8 NAT U  
12 Dickson, Thomas Newcastle NAT U  
13 Russell, James Aldershot NAT U  
14 Benz, Edward KCSW NAT U  
15 Dunne, Nathan CLFS NAT U  
16 Jones, Luke R&REC NAT U  
17 Klur, Noah Escrime Academy NAT U  
18 Eatenton, Callum R&REC NAT U  
19 Nicholson, Adair Haverstock NAT U  
20 Edbrooke, Henry Espada NAT U  
21 Reynolds, Oliver Elizabeth College NAT U  
22 East, Will Durovernum NAT U  
23 Ellis, Ben Eltham College NAT U  
24 Kurz-Jordan, Max Haverstock NAT U  
25 Mayle, William Reading NAT U  
26 Chowne, Elliot St Bedes School NAT U  
27 Chandler, George R&REC NAT U  
28 Tomlin, Ciaran Tiger Sword NAT U  
29 Smith, Samuel Elizabeth College NAT U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Kurz-Jordan, Max (HSTK) 1   D3 D1 V5 D2 D4   1 15 24 -9 6
Reynolds, Oliver (ELIZ) 2 V5   V5 D3 D1 D3   2 17 20 -3 4
Benz, Edward (KKCSW) 3 V5 D2   V5 D4 D1   2 17 20 -3 4
Russell, James (ASHOT) 4 D4 V5 D4   D4 V5   2 22 22 0 3
Hateley, Lucas (KENILWORTH) 5 V5 V5 V5 V5   V4   5 24 14 +10 1
Hayden, Octavian (ACTIV) 6 V5 V5 V5 D4 D3     3 22 17 +5 2
Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Clayton-Holder, Zachary (ESPADA) 1   D2 V5 V5 V5 D2   3 19 15 +4 3
Stevens, Joshua (GLAS) 2 V5   V5 V5 V5 V5   5 25 5 +20 1
Chowne, Elliot (ST BEDES) 3 D1 D0   V5 D2 D0   1 8 22 -14 5
Ellis, Ben (ELTHAM) 4 D3 D0 D3   V5 D4   1 15 21 -6 4
Chandler, George (R&REC) 5 D1 D0 V4 D1   D0   1 6 22 -16 6
Dickinson, Matthew (NEWC) 6 V5 D3 V5 V5 V5     4 23 11 +12 2
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Dulac, Joseph (ESCRIME) 1   D2 V2 V5 V5 V5   4 19 16 +3 1
Dunne, Nathan (CLFS) 2 V5   D2 V5 D1 D2   2 15 21 -6 5
Eatenton, Callum (R&REC) 3 D1 V5   V5 D0 V5   3 16 15 +1 4
Tomlin, Ciaran (TIGER) 4 D4 D4 D2   D1 D1   0 12 25 -13 6
Cook, Noah (CADS) 5 D4 V5 V5 V5   D3   3 22 12 +10 2
Lucas, Tyler (GVHAM) 6 D2 V5 D4 V5 V5     3 21 16 +5 3
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Marrington-Reeve, Benjamin (R&REC) 1   V5 V5 V5 V3 V5   5 23 8 +15 1
Smith, Samuel (ELIZ) 2 D3   D1 D3 D2 D0   0 9 25 -16 6
Edbrooke, Henry (ESPADA) 3 D1 V5   V5 D4 D3   2 18 20 -2 4
Mayle, William (READING) 4 D1 V5 D4   D1 D2   1 13 23 -10 5
Klur, Noah (ESCRIME) 5 D2 V5 V5 V5   D2   3 19 15 +4 3
Hughes, Andrew (ELTHAM) 6 D1 V5 V5 V5 V5     4 21 12 +9 2
Pool #5   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Dickson, Thomas (NEWC) 1   V5 D4 D4 V5   2 18 14 +4 2
Jones, Luke (R&REC) 2 D3   D1 V5 D3   1 12 16 -4 4
Whitelaw, Adam (ELTHAM) 3 V5 V5   V5 V5   4 20 7 +13 1
Nicholson, Adair (HSTK) 4 V5 D1 D1   V4   2 11 17 -6 3
East, Will (DUROV) 5 D1 V5 D1 D3     1 10 17 -7 5

Round #2 - Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) Stevens, Joshua - U          
   (1) Stevens, Joshua - U        
 (32) -BYE-          
     (1) Stevens, Joshua - U      
 (17) Edbrooke, Henry - U    15 - 3      
   (16) Russell, James - U        
 (16) Russell, James - U  9 - 15        
       (1) Stevens, Joshua - U    
 (9) Hayden, Octavian - U      15 - 8    
   (9) Hayden, Octavian - U        
 (24) Kurz-Jordan, Max - U  15 - 6        
     (8) Cook, Noah - U      
 (25) Mayle, William - U    8 - 15      
   (8) Cook, Noah - U        
 (8) Cook, Noah - U  10 - 15        
         (1) Stevens, Joshua - U  
 (5) Dickinson, Matthew - U        15 - 4  
   (5) Dickinson, Matthew - U        
 (28) Tomlin, Ciaran - U  15 - 7        
     (5) Dickinson, Matthew - U      
 (21) Jones, Luke - U    15 - 11      
   (21) Jones, Luke - U        
 (11T) Klur, Noah - U  13 - 12        
       (4) Hateley, Lucas - U    
 (13) Eatenton, Callum - U      14 - 15    
   (20) Dunne, Nathan - U        
 (20) Dunne, Nathan - U  10 - 11        
     (4) Hateley, Lucas - U      
 (29) Smith, Samuel - U    13 - 15      
   (4) Hateley, Lucas - U        
 (4) Hateley, Lucas - U  14 - 15        
           (11T) Clayton-Holder, Zachary - U
 (3) Whitelaw, Adam - U          8 - 15
   (3) Whitelaw, Adam - U        
 (30) -BYE-          
     (3) Whitelaw, Adam - U      
 (18T) Reynolds, Oliver - U    14 - 12      
   (14) Dickson, Thomas - U        
 (14) Dickson, Thomas - U  10 - 15        
       (11T) Clayton-Holder, Zachary - U    
 (11T) Clayton-Holder, Zachary - U      12 - 15    
   (11T) Clayton-Holder, Zachary - U        
 (22) East, Will - U  15 - 6        
     (11T) Clayton-Holder, Zachary - U      
 (27) Chandler, George - U    15 - 14      
   (6) Hughes, Andrew - U        
 (6) Hughes, Andrew - U  3 - 15        
         (11T) Clayton-Holder, Zachary - U  
 (7) Dulac, Joseph - U        15 - 14  
   (7) Dulac, Joseph - U        
 (26) Chowne, Elliot - U  15 - 6        
     (10) Lucas, Tyler - U      
 (23) Ellis, Ben - U    5 - 15      
   (10) Lucas, Tyler - U        
 (10) Lucas, Tyler - U  3 - 15        
       (10) Lucas, Tyler - U    
 (15) Nicholson, Adair - U      15 - 11    
   (18T) Benz, Edward - U        
 (18T) Benz, Edward - U  5 - 15        
     (2) Marrington-Reeve, Benjamin - U      
 (31) -BYE-    8 - 15      
   (2) Marrington-Reeve, Benjamin - U        
 (2) Marrington-Reeve, Benjamin - U          
           

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com