Final Results

Tournament: Elite Epee 3
Location: CLFS
Event: Under 11 Boys Epee - Open Senior Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: 20 February 2010 - 09:00

Place Name Born Club Div Ratin Earne
1 Jones, Luke   Reigate Priory NAT U  
2 Russell, James   Aldershot NAT U  
3T d'Arbonneau, Charles   Escrime Academy NAT U  
3T Prestwood, Daniel   Reigate Priory NAT U  
5 Oakley, Maxwell   Reigate Priory NAT U  
6 Chowne, Elliot   Sandcross School NAT U  
7 Castles, Liam   Sandcross School NAT U  
8 Dunning, James   Reigate Priory NAT U  
9 Edwards, Sebastian   Reigate Priory NAT U  
10 Mendoza, Adam   Reigate Priory NAT U  
11 Standen, Raith   Reigate Priory NAT U  
12 King, Oliver   Reigate Priory NAT U  
13 Chandler, George   Reigate Priory NAT U  
14 Bruce, Rory   Reigate Priory NAT U  
15 John, Michael   CLFS NAT U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7 8   V TS TR Ind Pl
Chowne, Elliot (SANDSCH) 1   D1 V5 D3 D0 V5 V5 V5   4 24 26 -2 3
Jones, Luke (PRIORY) 2 V5   V5 V5 D4 V5 V5 V5   6 34 10 +24 2
Prestwood, Daniel (PRIORY) 3 D4 D0   D3 D3 D0 V5 V5   2 20 32 -12 7
Dunning, James (PRIORY) 4 V4 D0 V4   D3 D4 V5 D4   3 24 28 -4 5
Russell, James (ASHOT) 5 V5 V5 V5 V5   V5 V5 V5   7 35 18 +17 1
Mendoza, Adam (PRIORY) 6 D3 D1 V5 V5 D3   D3 V5   3 25 24 +1 4
King, Oliver (PRIORY) 7 D3 D3 D4 D2 D4 V5   V5   2 26 28 -2 6
John, Michael (CLFS) 8 D2 D0 D4 V5 D1 D0 D0     1 12 34 -22 8
Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Standen, Raith (PRIORY) 1   V5 D3 D1 V5 D4 D3   2 21 21 0 5
Bruce, Rory (PRIORY) 2 D1   D2 D0 V5 D2 D0   1 10 29 -19 7
d'Arbonneau, Charles (ESCRIME) 3 V5 V5   V5 V5 V5 V5   6 30 13 +17 1
Oakley, Maxwell (PRIORY) 4 V5 V5 D4   V5 V5 D1   4 25 16 +9 2
Chandler, George (PRIORY) 5 D0 D4 D0 D2   D3 V5   1 14 28 -14 6
Castles, Liam (SANDSCH) 6 V5 V5 D2 D3 V5   D4   3 24 24 0 4
Edwards, Sebastian (PRIORY) 7 V5 V5 D2 V5 D3 V5     4 25 18 +7 3

Round #2 - Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
 (1) Russell, James - U        
   (1) Russell, James - U      
 (16) -BYE-        
     (1) Russell, James - U    
 (9) Dunning, James - U    10 - 7    
   (9) Dunning, James - U      
 (8) Mendoza, Adam - U  10 - 2      
       (1) Russell, James - U  
 (5) Edwards, Sebastian - U      10 - 5  
   (12) Prestwood, Daniel - U      
 (12) Prestwood, Daniel - U  7 - 10      
     (12) Prestwood, Daniel - U    
 (13) Chandler, George - U    10 - 6    
   (4) Oakley, Maxwell - U      
 (4) Oakley, Maxwell - U  7 - 10      
         (3) Jones, Luke - U
 (3) Jones, Luke - U        4 - 10
   (3) Jones, Luke - U      
 (14) Bruce, Rory - U  10 - 3      
     (3) Jones, Luke - U    
 (11) King, Oliver - U    10 - 3    
   (6) Chowne, Elliot - U      
 (6) Chowne, Elliot - U  3 - 10      
       (3) Jones, Luke - U  
 (7) Castles, Liam - U      10 - 7  
   (7) Castles, Liam - U      
 (10) Standen, Raith - U  10 - 4      
     (2) d'Arbonneau, Charles - U    
 (15) John, Michael - U    6 - 10    
   (2) d'Arbonneau, Charles - U      
 (2) d'Arbonneau, Charles - U  1 - 10      
         

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com