Final Results

Tournament: EEJS October 2011
Location: CLFS
Event: U13 Boys Epee
Event Class: Unrated
Date: 22 October 2011 - 11:30

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 Dickinson, Matthew Whitburn Coe Academy FOREIGN GBR U  
2 Atkin, Sam Hymers FOREIGN GBR U  
3T Belot, Antoine Escrime Academy FOREIGN GBR U  
3T Jones, Luke R&rec FOREIGN GBR U  
5 East, Will Durovenum Canterbury FOREIGN GBR U  
6 Hearfield, Nathaniel Aldershot FOREIGN GBR U  
7 Russell, James Aldershot FOREIGN GBR U  
8 Hateley, Lucas Kenilworth Sword FOREIGN GBR U  
9 Cook, Noah Cads FOREIGN GBR U  
10 Haynes, James Bridlington Blades FOREIGN GBR U  
11 Hellings, Joshua Plymouth FOREIGN GBR U  
12 Manson, Justin Whitgift FOREIGN GBR U  
13 Robertson, William Jnr Kings, Canterbury FOREIGN GBR U  
14 Holt, Oscar Brentwood FOREIGN GBR U  
15 Gilbert, Josh Bromsgrove School FOREIGN GBR U  
16 Baltay, Arthur Clfs FOREIGN GBR U  
17 Wrigley, Ned Plymouth FOREIGN GBR U  
18 Voges, Jordan Shoebury Swords FOREIGN GBR U  
19 Whittaker, Finn Whitgift FOREIGN GBR U  
20 French, Michael Meopham & District FOREIGN GBR U  
21 Govindan, Marvin Whitgift FOREIGN GBR U  
22 Goveia, Taino Whitgift FOREIGN GBR U  
23 Hurley, Joshua Whitgift FOREIGN GBR U  
24 Phillips, Alexander Reading FOREIGN GBR U  
25 Simpkins, Aston Espada FOREIGN GBR U  
26 Campbell, Thomas Whitgift FOREIGN GBR U  
27 Tran, Luc Clfs FOREIGN GBR U  
28 Penlington, Evan Copthorne Prep School FOREIGN GBR U  
29T Munn, Isaac Unattached FOREIGN GBR U  
29T Salih, Kai R&rec FOREIGN GBR U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Holt, Oscar 1   D4 V5 D1 V5 V3   3 18 15 +3 2
Gilbert, Josh 2 V5   V5 D1 D3 V5   3 19 20 -1 3
Salih, Kai 3 D0 D2   D1 D0 D2   0 5 25 -20 6
Dickinson, Matthew 4 V5 V5 V5   V3 V5   5 23 9 +14 1
Atkin, Sam 5 D4 V5 V5 D2   D3   2 19 16 +3 4
Voges, Jordan 6 D1 D4 V5 D4 V5     2 19 18 +1 5
Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Haynes, James 1   V5 V5 V5 V5 V5   5 25 12 +13 1
Baltay, Arthur 2 D2   D3 D1 D0 D3   0 9 21 -12 6
Goveia, Taino 3 D1 V4   D2 D1 V4   2 12 21 -9 4
East, Will 4 D4 V2 V5   V5 V5   4 21 13 +8 2
Robertson, William 5 D1 V5 V5 D3   V5   3 19 11 +8 3
Phillips, Alexander 6 D4 V5 D3 D2 D0     1 14 22 -8 5
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Campbell, Thomas 1   D2 D1 D0 V5 D0   1 8 21 -13 5
Manson, Justin 2 V5   V3 D3 V5 V5   4 21 13 +8 2
French, Michael 3 V5 D1   D3 V5 D0   2 14 17 -3 4
Cook, Noah 4 V5 V5 V4   V5 V5   5 24 9 +15 1
Penlington, Evan 5 D1 D1 D4 D1   D0   0 7 25 -18 6
Russell, James 6 V5 D4 V5 D2 V5     3 21 10 +11 3
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Jones, Luke 1   V5 V5 V5 V5 D4   4 24 9 +15 1
Hearfield, Nathaniel 2 D1   V5 V5 V5 V5   4 21 16 +5 3
Simpkins, Aston 3 D2 D3   V5 D1 D1   1 12 21 -9 5
Munn, Isaac 4 D0 D1 D1   D1 D2   0 5 25 -20 6
Whittaker, Finn 5 D1 D4 V5 V5   D3   2 18 17 +1 4
Wrigley, Ned 6 V5 D3 V5 V5 V5     4 23 15 +8 2
Pool #5   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Hurley, Joshua 1   D4 V5 D0 D3 D3   1 15 22 -7 5
Govindan, Marvin 2 V5   V5 D1 D2 D2   2 15 23 -8 4
Tran, Luc 3 D2 D4   D2 D1 D1   0 10 25 -15 6
Hateley, Lucas 4 V5 V5 V5   D1 D1   3 17 12 +5 3
Hellings, Joshua 5 V5 V5 V5 V5   D3   4 23 12 +11 2
Belot, Antoine 6 V5 V5 V5 V4 V5     5 24 10 +14 1

Round #2 - Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) Cook, Noah - U          
   (1) Cook, Noah - U        
 (32) -BYE-          
     (16) Atkin, Sam - U      
 (17) Voges, Jordan - U    12 - 15      
   (16) Atkin, Sam - U        
 (16) Atkin, Sam - U  14 - 15        
       (16) Atkin, Sam - U    
 (8T) East, Will - U      15 - 9    
   (8T) East, Will - U        
 (24) Simpkins, Aston - U  15 - 11        
     (8T) East, Will - U      
 (25) Campbell, Thomas - U    15 - 12      
   (8T) Manson, Justin - U        
 (8T) Manson, Justin - U  9 - 15        
         (16) Atkin, Sam - U  
 (5) Jones, Luke - U        15 - 14  
   (5) Jones, Luke - U        
 (28) Penlington, Evan - U  15 - 5        
     (5) Jones, Luke - U      
 (21) Goveia, Taino - U    15 - 3      
   (12) Robertson, William - U        
 (12) Robertson, William - U  12 - 15        
       (5) Jones, Luke - U    
 (13) Hateley, Lucas - U      15 - 8    
   (13) Hateley, Lucas - U        
 (20) Govindan, Marvin - U  15 - 5        
     (13) Hateley, Lucas - U      
 (29T) Munn, Isaac - U    15 - 13      
   (4) Haynes, James - U        
 (4) Haynes, James - U  1 - 15        
           (3) Dickinson, Matthew - U
 (3) Dickinson, Matthew - U          10 - 15
   (3) Dickinson, Matthew - U        
 (29T) Salih, Kai - U  15 - 5        
     (3) Dickinson, Matthew - U      
 (19) French, Michael - U    15 - 7      
   (14) Holt, Oscar - U        
 (14) Holt, Oscar - U  5 - 8        
       (3) Dickinson, Matthew - U    
 (11) Russell, James - U      15 - 10    
   (11) Russell, James - U        
 (22) Hurley, Joshua - U  15 - 5        
     (11) Russell, James - U      
 (27) Tran, Luc - U    15 - 12      
   (6) Hellings, Joshua - U        
 (6) Hellings, Joshua - U  5 - 15        
         (3) Dickinson, Matthew - U  
 (7) Wrigley, Ned - U        15 - 6  
   (26) Baltay, Arthur - U        
 (26) Baltay, Arthur - U  8 - 15        
     (10) Hearfield, Nathaniel - U      
 (23) Phillips, Alexander - U    12 - 13      
   (10) Hearfield, Nathaniel - U        
 (10) Hearfield, Nathaniel - U  4 - 15        
       (2) Belot, Antoine - U    
 (15) Gilbert, Josh - U      7 - 15    
   (15) Gilbert, Josh - U        
 (18) Whittaker, Finn - U  15 - 3        
     (2) Belot, Antoine - U      
 (31) -BYE-    9 - 15      
   (2) Belot, Antoine - U        
 (2) Belot, Antoine - U          
           

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com