Final Results

Tournament: EEJS Event 2
Location:
Event: Under 16 Boys - Open Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: 15 December 2012 - 10:30

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 Jordan, Owen Frisby Fencers FOREIGN GBR U  
2 May, Joseph Team Newcastle FOREIGN GBR U  
3T Dulac, Joseph Escrime Academy FOREIGN GBR U  
3T Stigant, Devlin Chichester FOREIGN GBR U  
5 Whelan, Rooslan Millfield FOREIGN GBR U  
6 Belot, Antoine Escrime Academy FOREIGN GBR U  
7 Edwards, Theo Ops Epee Club FOREIGN GBR U  
8 Hellings, Joshua Plymouth FOREIGN GBR U  
9 Dickinson, Matthew Whitburn Coe Academy FOREIGN GBR U  
10 Russell, James Aldershot FOREIGN GBR U  
11 Odgers, James King's School Canterbury FOREIGN GBR U  
12 Beresford-Wylie, Dax Ops Epee Club FOREIGN GBR U  
13 Dobie, Nick Marlborough & Swindon FOREIGN GBR U  
14 Lucas, Tyler Brixton FOREIGN GBR U  
15 Dickson, Thomas Team Newcastle FOREIGN GBR U  
16 Hayden, Octavian Activ8 & Cads FOREIGN GBR U  
17 Kurz Jordan, Max Haverstock FOREIGN GBR U  
18 Cook, Noah Cads FOREIGN GBR U  
19 Gilbert, Josh Bromsgrove School FOREIGN GBR U  
20 Schneider, Benjamin Abingdon FOREIGN GBR U  
21 Martyn, George Marlborough FOREIGN GBR U  
22 Willson, Cameron Rgs High Wycombe FOREIGN GBR U  
23 Haynes, James Bridlington Blades FOREIGN GBR U  
24 Jones, Luke R&rec FOREIGN GBR U  
25 Wheeler, Zak Cads FOREIGN GBR U  
26 Stansfield, Felix Reading FOREIGN GBR U  
27 Breedon, Joseph Activ8 FOREIGN GBR U  
28 Latham, Matthew Rgs High Wycombe FOREIGN GBR U  
29 Lever, Matthew Ops Epee Club FOREIGN GBR U  
30 Toolis, Jonathan Haverstock FOREIGN GBR U  
31 Blackmore, Seth Rgs High Wycombe FOREIGN GBR U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Hellings, Joshua 1   D1 V5 V5 V5 D1   3 17 18 -1 3
Odgers, James 2 V5   D4 V5 V5 D2   3 21 15 +6 2
Haynes, James 3 D3 V5   D2 V5 D2   2 17 23 -6 5
Schneider, Benjamin 4 D4 D3 V5   V5 D3   2 20 18 +2 4
Lever, Matthew 5 D1 D1 D4 D1   D1   0 8 25 -17 6
Jordan, Owen 6 V5 V5 V5 V5 V5     5 25 9 +16 1
Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Gilbert, Josh 1   D2 D0 D2 V4 V3 V5   3 16 23 -7 5
Lucas, Tyler 2 V5   D4 D2 V5 V5 D3   3 24 20 +4 4
May, Joseph 3 V5 V5   D3 V5 V5 V5   5 28 16 +12 2
Whelan, Rooslan 4 V5 V5 V5   V5 V5 V5   6 30 13 +17 1
Toolis, Jonathan 5 D2 D1 D2 D1   D3 D2   0 11 29 -18 7
Stansfield, Felix 6 D2 D2 D2 D2 V5   D1   1 14 26 -12 6
Dobie, Nick 7 D4 V5 D3 D3 V5 V5     3 25 21 +4 3
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Russell, James 1   V5 V5 V5 V5 D3   4 23 16 +7 2
Dickson, Thomas 2 D4   V5 V5 D2 D2   2 18 19 -1 4
Wheeler, Zak 3 D1 D2   V5 D2 D0   1 10 22 -12 5
Blackmore, Seth 4 D2 D2 D2   D0 D0   0 6 25 -19 6
Edwards, Theo 5 D4 V5 V5 V5   D3   3 22 13 +9 3
Dickinson, Matthew 6 V5 V5 V5 V5 V4     5 24 8 +16 1
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Beresford-Wylie, Dax 1   V3 V5 D2 D3 V5   3 18 18 0 3
Hayden, Octavian 2 D2   D2 D1 D3 V5   1 13 21 -8 5
Martyn, George 3 D2 V5   D3 D3 V5   2 18 18 0 4
Belot, Antoine 4 V5 V5 V5   V5 V5   5 25 12 +13 1
Stigant, Devlin 5 V5 V5 V5 D2   V5   4 22 15 +7 2
Latham, Matthew 6 D4 D3 D1 D4 D1     0 13 25 -12 6
Pool #5   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Willson, Cameron 1   D4 V5 D1 D4 V5   2 19 20 -1 4
Kurz Jordan, Max 2 V5   V5 V5 V5 D2   4 22 16 +6 2
Breedon, Joseph 3 D4 D4   D3 D4 D0   0 15 25 -10 6
Dulac, Joseph 4 V5 D3 V5   V5 V5   4 23 14 +9 1
Jones, Luke 5 V5 D0 V5 D1   D4   2 15 23 -8 5
Cook, Noah 6 D1 V5 V5 D4 V5     3 20 16 +4 3

Round #2 - Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) Whelan, Rooslan - U          
   (1) Whelan, Rooslan - U        
 (32) -BYE-          
     (1) Whelan, Rooslan - U      
 (17) Gilbert, Josh - U    14 - 14      
   (16) Lucas, Tyler - U        
 (16) Lucas, Tyler - U  4 - 15        
       (8) Stigant, Devlin - U    
 (9) Kurz Jordan, Max - U      13 - 15    
   (24) Hayden, Octavian - U        
 (24) Hayden, Octavian - U  6 - 7        
     (8) Stigant, Devlin - U      
 (25) Wheeler, Zak - U    10 - 15      
   (8) Stigant, Devlin - U        
 (8) Stigant, Devlin - U  10 - 15        
         (5) May, Joseph - U  
 (5) May, Joseph - U        7 - 15  
   (5) May, Joseph - U        
 (28) Latham, Matthew - U  15 - 2        
     (5) May, Joseph - U      
 (21) Dickson, Thomas - U    15 - 13      
   (21) Dickson, Thomas - U        
 (12) Cook, Noah - U  15 - 14        
       (5) May, Joseph - U    
 (13) Beresford-Wylie, Dax - U      15 - 11    
   (13) Beresford-Wylie, Dax - U        
 (20) Willson, Cameron - U  15 - 12        
     (4) Belot, Antoine - U      
 (29) Lever, Matthew - U    3 - 15      
   (4) Belot, Antoine - U        
 (4) Belot, Antoine - U  10 - 15        
           (2) Jordan, Owen - U
 (3) Dickinson, Matthew - U          11 - 15
   (3) Dickinson, Matthew - U        
 (30) Toolis, Jonathan - U  15 - 6        
     (14) Hellings, Joshua - U      
 (19) Martyn, George - U    10 - 15      
   (14) Hellings, Joshua - U        
 (14) Hellings, Joshua - U  12 - 15        
       (6) Dulac, Joseph - U    
 (11) Odgers, James - U      14 - 15    
   (11) Odgers, James - U        
 (22) Haynes, James - U  15 - 8        
     (6) Dulac, Joseph - U      
 (27) Breedon, Joseph - U    11 - 15      
   (6) Dulac, Joseph - U        
 (6) Dulac, Joseph - U  5 - 15        
         (2) Jordan, Owen - U  
 (7) Russell, James - U        10 - 15  
   (7) Russell, James - U        
 (26) Stansfield, Felix - U  15 - 7        
     (10) Edwards, Theo - U      
 (23) Jones, Luke - U    7 - 15      
   (10) Edwards, Theo - U        
 (10) Edwards, Theo - U  10 - 15        
       (2) Jordan, Owen - U    
 (15) Dobie, Nick - U      11 - 15    
   (15) Dobie, Nick - U        
 (18) Schneider, Benjamin - U  11 - 10        
     (2) Jordan, Owen - U      
 (31) Blackmore, Seth - U    10 - 15      
   (2) Jordan, Owen - U        
 (2) Jordan, Owen - U  4 - 15        
           

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com