Final Results

Tournament: Elite Epee 3
Location: CLFS
Event: Under 13 Boys Epee - Open Senior Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: 20 February 2010 - 09:00

Place Name Born Club Div Ratin Earne
1 Hughes, Andrew   Eltham College NAT U  
2 Farmer, Jonathan   St Georges Wrotham NAT U  
3T Whitelaw, Adam   Eltham College NAT U  
3T Clayton-Holder, Zachar   Espada NAT U  
5 Woodley, William   Millfield Prep NAT U  
6 Thorley, Duncan   Kenilworth Swords NAT U  
7 Ofosu-Appeah, Obuobi   Haverstock NAT U  
8 Rutter, Sebastian   Espada NAT U  
9 Marrington-Reeve, Benj   R&REC NAT U  
10 Dulac, Joseph   Escrime Academy NAT U  
11 Tatlow, Ciaran   R&REC NAT U  
12 Prior, Cameron   Gravesham NAT U  
13 Calder, Harry   Eltham College NAT U  
14 Cheema-Grubb, Hugo   KCSW NAT U  
15 Prestwood, James   St Bedes School NAT U  
16 Talbot, Jack   Foremarke Hall NAT U  
17 Rowley, Joseph   CLFS NAT U  
18 Batchelor, Nicholas   Reigate Priory NAT U  
19 Spawforth, Harry   R&REC NAT U  
20 Dunlop, Peter   Reigate School NAT U  
21 Eaterton, Callum   R&REC NAT U  
22 Campbell, Sam   Reigate School NAT U  
23 Edbrook, Henry   Espada NAT U  
24 Cole, Piers   RGS Guildford NAT U  
25 Chowne, Alex   St Bedes School NAT U  
26 Beale, Ben   Kings & Wdon High School NAT U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Cheema-Grubb, Hugo (KKCSW) 1   V5 D1 D4 V5 D1 D2   2 18 21 -3 4
Prestwood, James (ST BEDES) 2 D4   D4 V5 V4 D1 D0   2 18 27 -9 5
Marrington-Reeve, Benjamin (R&REC) 3 V3 V5   V5 V5 D3 V3   5 24 13 +11 3
Talbot, Jack (FOREMARKE) 4 V5 D4 D2   D3 D4 D3   1 21 29 -8 6
Edbrook, Henry (ESPADA) 5 D0 D3 D1 V5   D1 D2   1 12 27 -15 7
Thorley, Duncan (KENILWORTH) 6 V4 V5 V5 V5 V5   D3   5 27 15 +12 1
Ofosu-Appeah, Obuobi (HSTK) 7 V5 V5 D0 V5 V5 V5     5 25 13 +12 2
Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Prior, Cameron (GVHAM) 1   D0 D1 V3 V5 V5 V5   4 19 9 +10 3
Farmer, Jonathan (STG) 2 V1   D0 V4 V5 V5 V5   5 20 10 +10 1
Clayton-Holder, Zachary (ESPADA) 3 V5 V5   D4 V5 V5 D4   4 28 14 +14 2
Spawforth, Harry (R&REC) 4 D0 D3 V5   V5 V5 D2   3 20 19 +1 5
Campbell, Sam (R.SCH) 5 D0 D2 D3 D2   V5 D1   1 13 26 -13 6
Beale, Ben (KWHS) 6 D0 D0 D0 D1 D1   D1   0 3 30 -27 7
Hughes, Andrew (ELTHAM) 7 D3 D0 V5 V5 V5 V5     4 23 18 +5 4
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Whitelaw, Adam (ELTHAM) 1   V4 V5 V4 D0 V4   4 17 6 +11 2
Calder, Harry (ELTHAM) 2 D1   V5 V5 D1 D0   2 12 15 -3 4
Chowne, Alex (ST BEDES) 3 D0 D0   D3 D0 D2   0 5 24 -19 6
Rutter, Sebastian (ESPADA) 4 D3 D1 V5   D2 D4   1 15 22 -7 5
Woodley, William (MILL) 5 V1 V5 V5 V5   V5   5 21 5 +16 1
Batchelor, Nicholas (PRIORY) 6 D1 V5 V4 V5 D2     3 17 15 +2 3
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Eaterton, Callum (R&REC) 1   D2 V3 D1 V5 D0   2 11 16 -5 5
Tatlow, Ciaran (R&REC) 2 V5   D1 V5 V5 V5   4 21 14 +7 2
Dunlop, Peter (R.SCH) 3 D1 V5   D1 V5 D3   2 15 15 0 4
Dulac, Joseph (ESCRIME) 4 V5 D2 V5   V5 V5   4 22 11 +11 1
Cole, Piers (RGS_GUILD) 5 D0 D1 D1 D1   D3   0 6 25 -19 6
Rowley, Joseph (CLFS) 6 V5 D4 V5 D3 V5     3 22 16 +6 3

Round #2 - Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) Woodley, William - U          
   (1) Woodley, William - U        
 (32) -BYE-          
     (1) Woodley, William - U      
 (17) Eaterton, Callum - U    15 - 13      
   (16) Calder, Harry - U        
 (16) Calder, Harry - U  10 - 15        
       (9) Clayton-Holder, Zachary - U    
 (9) Clayton-Holder, Zachary - U      8 - 15    
   (9) Clayton-Holder, Zachary - U        
 (24) Cole, Piers - U  15 - 3        
     (9) Clayton-Holder, Zachary - U      
 (25) Chowne, Alex - U    15 - 11      
   (8) Tatlow, Ciaran - U        
 (8) Tatlow, Ciaran - U  2 - 15        
         (5) Farmer, Jonathan - U  
 (5) Farmer, Jonathan - U        7 - 15  
   (5) Farmer, Jonathan - U        
 (28) -BYE-          
     (5) Farmer, Jonathan - U      
 (21) Talbot, Jack - U    15 - 10      
   (21) Talbot, Jack - U        
 (12) Rowley, Joseph - U  15 - 6        
       (5) Farmer, Jonathan - U    
 (13) Batchelor, Nicholas - U      15 - 7    
   (20) Rutter, Sebastian - U        
 (20) Rutter, Sebastian - U  9 - 15        
     (20) Rutter, Sebastian - U      
 (29) -BYE-    13 - 12      
   (4) Marrington-Reeve, Benjamin - U        
 (4) Marrington-Reeve, Benjamin - U          
           (11) Hughes, Andrew - U
 (3) Ofosu-Appeah, Obuobi - U          10 - 15
   (3) Ofosu-Appeah, Obuobi - U        
 (30) -BYE-          
     (3) Ofosu-Appeah, Obuobi - U      
 (19) Prestwood, James - U    15 - 9      
   (19) Prestwood, James - U        
 (14) Spawforth, Harry - U  15 - 14        
       (11) Hughes, Andrew - U    
 (11) Hughes, Andrew - U      12 - 15    
   (11) Hughes, Andrew - U        
 (22) Campbell, Sam - U  15 - 3        
     (11) Hughes, Andrew - U      
 (27) -BYE-    15 - 14      
   (6) Dulac, Joseph - U        
 (6) Dulac, Joseph - U          
         (11) Hughes, Andrew - U  
 (7) Whitelaw, Adam - U        15 - 10  
   (7) Whitelaw, Adam - U        
 (26) Beale, Ben - U  15 - 9        
     (7) Whitelaw, Adam - U      
 (23) Edbrook, Henry - U    3 - 2      
   (10) Prior, Cameron - U        
 (10) Prior, Cameron - U  1 - 15        
       (7) Whitelaw, Adam - U    
 (15) Dunlop, Peter - U      15 - 12    
   (18) Cheema-Grubb, Hugo - U        
 (18) Cheema-Grubb, Hugo - U  7 - 15        
     (2) Thorley, Duncan - U      
 (31) -BYE-    10 - 15      
   (2) Thorley, Duncan - U        
 (2) Thorley, Duncan - U          
           

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com